Náhľady

Predchodcovia

Podobné

Písanie predložiek s/z

Zubný ka_ je nemilý návštevník ústnej dutiny.

sz

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

Odvážni moreplavci

Posá   ky lodí slávnych moreplavcov, ktorí objavovali nepre   kúmané územia, čakali na ceste mnohé ú   kalia. Od chvíle, keď opustili známy bre   , im cesta na vysnívanú exotickú plá   nezrie   ka trvala mnoho mesiacov. Ohrozoval ich silný morský prú   , sle   búrok a pru   ký vietor, ktorý mohol ro   trhnúť lodné plachty. Aby sa ťa   ká loď neprevrhla alebo nero   trhla sa, museli   šetci na palube ťahať za jeden povra   . Keby nepracovali ako jeden mu   , namiesto na ju   by sa mohli otočiť na výcho   či zápa   . Do ro   právkovej krajiny by ni   dy nedorazili. Moreplavci poznali prírodu. Podľa   tákov na oblohe dokázali určiť, ako ďaleko je pevnina. Vedeli toti   , ktorý dru   sa od nej príli   nevzďaľuje. Ani pri pevnine nebe   pečenstvá nekončili. Ak bola hĺ   ka vody primalá, tru   plavidla sa mohol ro   trieštiť o ostré útesy. Z námorníkov mohli byť ra   -dva   troskotanci. Tých, ktorí sa vrátili domov   šak dnes poznáme ako objaviteľov, ktorých príbe   pomohol ro   šíriť vedomosti ľudstva o zemepise.

Písanie predložiek s/z

Ty ješ párky _ horčicou?

sz

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

ba_ka

pb

Písanie ä/e/a

Harry a mäsožravá rastlina

Harry, Ron a Hermiona stáli pred zatvor   nými dverami. Hermiona vedela spam   ti takm   r všetky kúzla, dvere preto b   z problémov otvorila. „Som hladný a sm   dný,” sťažoval sa Ron. „Odkedy trénuješ na súťaž v p   ťboji, stále počúvam o m   sku a hov   dzinke,” zlostil sa Harry. „Radšej sa pusťm   do práce,” zav   lila Hermiona. „Musíme nájsť posv   tnú rukov   ť z m   ča kráľa Sv   topluka.” Pred nimi sa týčila rastlina, ktorá pripomínala obrovskú nev   dzu. „To je m   sožravka obyčajná,” vysv   tľovala Hermiona. „Je neb   zpečná, lebo svoju korisť v   čšinou omámi. Vyvolá v nej hlad a sm   d, a uv   die ju do takého zm   tku, že sa korisť sama uv   zní v jej smrteľnom objatí.” „Tiež tu cítite to hov   dzie m   sko a čerstvý m   tový čaj?” ozval sa Ron. Vzáp   tí kráčal priamo k rastline, ktorá už otvárala svojich p   ť hláv. „To nie je kvôli p   ťboju,” uv   domil si Harry. „Rona v   zní kúzlo m   sožravky!” Hermione viac nebolo treba! Vyriekla čarovné zaklínadlo, rastlina vzáp   tí zamrzla a Harry jej odsekol všetkých p   ť hláv. Ron bol zachránený. Pod mŕtvou rastlinou objavili skrinku s posv   tnou rukov   ťou. „Po takom vyp   tí si zaslúžim dvojitú porciu hov   dzinky a pyré,” utrúsil zm   tený Ron netušiac, čo sa vlastn   stalo.

Spodobovanie: mix

som sm_dná ako ťava

äe

Spodobovanie: mix

dvojčatá Janka a Ľu_ka

pb

Písanie ä/e/a

púp_tá na lúke

eä

Spodobovanie: mix

plný úv_zok

äe

Spodobovanie: mix

kô_tka

zs

Spodobovanie: mix

Poštári s krídlami

Holu   domáci je   ták, s ktorým sa mnohí stretávame úplne najčastejšie. Je veľmi ro   šírený v mestách, kde ho   šak považujeme za jedného zo škodco   , pretože prenáša mnoho chorô   a znečisťuje steny budo   a iné sta   by. Holuby sú však obľúbené aj u chovateľo   , a to z rôznych dôvodo   . Niektorí ich chovajú   vôli mäsu, avšak vä   šina obdivuje ich orientačný zmysel, ktorý je naozaj výnimočný. Holuby sa už od dávnych dô   využívali na doručovanie pošty. Dodnes sa robia súťaže poštových holubo   , najmä v Belgicku a Anglicku. Najpr   vtáky odvezú na veľmi vzdialené miesto, kde ich vypustia. Vyhrá holub, ktorý sa dokáže vrátiť domo   najrýchlejšie. Títo výnimoční letci vedia nájsť cestu späť až zo vzdialenosti tisíc kilometro   . Túto dlhú cestu dokážu preletieť len za jeden deň. Je pra   da, že tieto holuby sú iné, ako tie, ktoré vidíme na námestiach. Poštový holub je plemeno, ktoré dokáže preletieť väčšiu vzdialenosť ako bežný holub domáci. Navyše, súťažné vtáky musia prejsť ťa   kým výcvikom, aby vždy našli cestu domo   .

Písanie ä/e/a

prav_ké mamuty

eä

Písanie ä/e/a

Ľadové bludisko

M   dzi najvýznamnejšie prírodné úkazy na Slovensku patrí Dem   novská ľadová jaskyňa, ktorá leží pod úp   tím Nízkych Tatier. Aj keď najstaršiu zmienku o tomto kam   nnom podzemnom priestore máme už z trinásteho storočia, typické ľadové útvary sa v nej začali tvoriť zv   čša „len“ pred p   ťsto rokmi. Pre v   rejnosť je otvorená od roku tisíc dev   ťsto p   ťdesiatdva, odkedy tam funguje um   lé elektrické osv   tlenie. Prehliadková trasa je síce kratšia ako dĺžka c   lej jaskyne, ale v   die okolo najv   čších zaujímavostí. Jaskyňa je v   ľmi v   ľká, mnohé nadv   zujúce chodby však nie sú sprístupnené. Vďaka trvalo nízkej teplote tu odm   k po v   čšinu roka nehrozí. Výrazná zm   na teploty pri vstupe do jaskyne však môže byť pre človeka neb   zpečná, takže sa treba dobre obliecť. Vhodné nie sú ani topánky s op   tkami, na nerovnom povrchu by mohli zapríčiniť pád a zlom   né záp   stie. Našu sv   toznámu jaskyňu navštívili významné osobnosti a stále láka mnohých návštevníkov a v   dcov, ktorým na tvári vyčaruje široký úsm   v.

Rytmické krátenie

rastliny potrebujú výdatnú z_lievku

áa

Písanie ä/e/a

na hrob_

eä

Rytmické krátenie

taliansk_ kuchyňa

áa

Písanie v/u

Zvierací starčekovia

Pra   depodobne najstarší žijúci suchozemský živočích je samec korytnačky obro   skej Jonathan. Obýva ostro   Svätá Helena v Atlantickom oceáne. Podľa vedco   má až 188 rokov. Narodil sa v roku 1832, kedy ľudia ešte ani nepoznali žiaro   ku. Je síce pra   da, že už stratil zrak a čuch, ale sluch mu funguje stále výborne. Aj tak to však nie je nič oproti živočíchom z oceáno   . Pod hladino   Severného ľadového oceánu sa niektoré veľryby dožívajú 200, a niektorí zo žraloko   dokonca až 400 roko   . Najstarším objaveným tvorom je však mäkkýš Ming, vylovený z morského dna. Aj keď už nežije, pretože sa stal obeťo   vedco   , ktorí ho pri určovaní jeho veku v roku 2006 omylom usmrtili, bol naozaj starý. Podľa množstva zárezo   na svojej schránke bol ming až 507 ročnou mušľo   , čo znamená, že sa “narodil” v roku 1499, iba sedem rokov po objavení Ameriky. Keďže hlbiny oceáno   ľudia ešte poriadne nepreskúmali, ktovie, koľko podobných dlhovekých tvoro   sa tam ešte ukrýva.

Rytmické krátenie

vtáč_ spev

íi

Slovesá

vziaťplávaťmilovať
ísťstratiťnájsť
potápať sanenávidieťvylúčiť
daťstáťzahrnúť

Rytmické krátenie

Harry a trpaslíci

Prechádzajúc okolo rokfortských horárn   , zamierili Hagrid s Harrym do začarovaného lesa. Tam mali prevziať tajnú z   sielku od trpasl   čieho kráľa. Spolu s nimi šiel aj netopier   škriatok, drobné stvorenie znám   z mnohých mýtických básn   a piesn   . L   stie pod ich nohami zrazu prestalo šuchotať, vtáč   spev stíchol a všetci traja sa ocitli v prítm   lesa. Stáli pod starým líšč   m brlohom, kde na nich už čakali trpaslíci. „Priniesli sme vám s   čiastku z kúzelníck   ch strojárn   , ktorú ste chceli,” ozval sa škriatok. „Teraz nám vydajte z   sielku, pre ktorú prichádzame.” „Moji pomocníci s   čiastku najprv odv   žia, aby sa presvedčili o jej pravosti,” povedal trpasličí kráľ. Hl   siac, že so s   čiastkou je všetko v poriadku, odovzdali trpaslíci z   sielku Harrymu. „Teraz, keď sme uzavreli obchod, pozývame vás na slávnostn   hody.” Škriatok sa rýchlo poďakoval a ospravedlnil ich neúčasť, chr   niac tým Harryho a Hagrida pred podivnými chuťami trpasl   čieho jedla.

Písanie ä/e/a

v_ziem sa loďou

äe

Rytmické krátenie

drot_r

aá

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

kô_tka

zs

Slovesá

Leonardo da Vinci   (ničil) v období renesancie.

Často v noci   (spal) a premýšlal nad svojimi vynálezmi.

Ako umelec bol niekedy bez peňazí a   (prejedal sa).

Neúnavne   (oddychoval) a zanechal nám množstvo cenných umeleckých diel.

pracovaltvorilbdelhladoval

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

strá_ca divočiny

žš

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

piknik na so_ke

pb

Následníci

NAPÍŠTE NÁM

Ďakujeme za vašu správu, bola úspešne odoslaná.

Napíšte nám

Neviete si rady?

Najprv sa, prosím, pozrite na časté otázky:

Čoho sa správa týka?

Odkaz Obsah Ovládanie Prihlásenie Licencia