Podstatné mená: rod

BBB
Zkopírovat krátkou adresu (viemeto.eu/BBB)
Ukázať QR kód

viemeto.eu/BBB


Stiahnuť QR kód
Ukázať/skryť súhrn

Pri podstatných menách rozoznávame v slovenčine tri rody: mužský, ženský a stredný. Ako pomôcku na určovanie rodu používame ukazovacie zámená ten, alebo to (ten školník, tá učiteľka, to dieťa).

V muž. rode sa podstatné mená ešte delia na životné a neživotné. Rozdiel uvidíme, keď porovnáme ich tvary v genitíve a akuzatíve.

  • Ak sa tvar slova v genitíve a akuzatíve jedn. čísla zhoduje, podstatné meno je životné, napr. (od) chlapa, vidím chlapa.

  • Ak sa tvar slova v genitíve a akuzatíve jedn. čísla nezhoduje, podstatné meno je neživotné, napr. (od) duba, vidím dub.

Pozor: To, že v gramatike nejaké podstatné meno označíme ako životné neznamená, že musí označovať niečo, čo je živé. Strašiak, kostlivec či robot sú životné, aj keď nežijú, na druhej strane dub, vírus či hríb sú neživotné, hoci žijú.


Zvláštnou skupinou sú tzv. zvieracie podstatné mená. V jedn. čísle sa totiž skloňujú ako životné, no v množ. čísle ako neživotné podstatné mená. Výnimkou sú dvojtvary pri slovách pes, vlk a vták, pri ktorých je v množ. čísle možné použiť oba tvary, napr. severské psy, ťažní psi.

Ak pomenovanie zvieraťa vztiahneme na človeka, napr. v metafore, uplatní sa životné skloňovanie aj v množ. čísle, porovnajte:

V našich riekach sú dnes raky riečne skôr vzácnosťou ako pravidlom. Raci sú zraniteľní a náladoví, u ľudí tohto znamenia je dôležitá aj dôvera.

Vysvetlenie mi pomohlo
Vysvetlenie mi nepomohlo
Súhrn je skrytý.

Otázky

Výber správnej odpovede z ponúkaných možností.


Podstatné mená: rod  
Zobraziť súhrn témy


Rozraďovačka

Triedenie pojmov do kategórií.


Podstatné mená: rod  
Zobraziť súhrn témy


Tetris

Hra na rýchlosť: zoraďujete padajúce slová do správnych pozícií.


Podstatné mená: rod Spustiť
NAPÍŠTE NÁM

Ďakujeme za vašu správu, bola úspešne odoslaná.

Napíšte nám

Neviete si rady?

Najprv sa, prosím, pozrite na časté otázky:

Čoho sa správa týka?

Odkaz Obsah Ovládanie Prihlásenie Licencia