Náhľady

Predchodcovia

Podobné

Písanie v/u

Zvierací starčekovia

Pra   depodobne najstarší žijúci suchozemský živočích je samec korytnačky obro   skej Jonathan. Obýva ostro   Svätá Helena v Atlantickom oceáne. Podľa vedco   má až 188 rokov. Narodil sa v roku 1832, kedy ľudia ešte ani nepoznali žiaro   ku. Je síce pra   da, že už stratil zrak a čuch, ale sluch mu funguje stále výborne. Aj tak to však nie je nič oproti živočíchom z oceáno   . Pod hladino   Severného ľadového oceánu sa niektoré veľryby dožívajú 200, a niektorí zo žraloko   dokonca až 400 roko   . Najstarším objaveným tvorom je však mäkkýš Ming, vylovený z morského dna. Aj keď už nežije, pretože sa stal obeťo   vedco   , ktorí ho pri určovaní jeho veku v roku 2006 omylom usmrtili, bol naozaj starý. Podľa množstva zárezo   na svojej schránke bol ming až 507 ročnou mušľo   , čo znamená, že sa “narodil” v roku 1499, iba sedem rokov po objavení Ameriky. Keďže hlbiny oceáno   ľudia ešte poriadne nepreskúmali, ktovie, koľko podobných dlhovekých tvoro   sa tam ešte ukrýva.

Rytmické krátenie

Vášnivý cestovateľ

Cestovanie a príroda patrili k obľúbeným tém   m môjho brata. Zbožňoval tráviť čas spoznáv   ním nových miest a pozorov   ním cudzieho prostredia. Pri zemepisných tém   ch sa vždy vedel rozohniť a s nadšen   m opisovať krásu mnohých plán   a púšt   , ktoré navštív   l. Každé nepresk   mané miesto považoval za ôsm   div sveta. Keď niekam prišiel po prvýkr   t, nič   m sa nelíš   l od bežného cestujúc   ho. Až jeho neustál   skúm   nie krajiny a vytrv   lá zvedavosť z neho urobili skúseného znalca. Vyznal sa v ľuďoch aj v prírode. Z tvár   domác   ch vedel čítať ich emócie, z vôn   ich jedál poznal použité prísady a dokonca sa naučil niekoľko básn   v každom cudzom jazyku, s ktorým sa stretol. Jedným z jeho prian   bolo zažiť prejavy rôzneho počasia a klím   na Zemi. Tak okúsil samotu púšt   , silu búrok, tvrdosť horského sk   lia či stav úpln   ho bezv   tria. Jeho skúsenosti sú cennejšie než poklady z rýdz   ho zlata.

Rytmické krátenie

je to let s medzipristát_m

ií

Spodobovanie: mix

s vyp_tím síl

äe

Rytmické krátenie

vtáky leteli v kŕdl_

ií

Písanie ä/e/a

Harry a mäsožravá rastlina

Harry, Ron a Hermiona stáli pred zatvor   nými dverami. Hermiona vedela spam   ti takm   r všetky kúzla, dvere preto b   z problémov otvorila. „Som hladný a sm   dný,” sťažoval sa Ron. „Odkedy trénuješ na súťaž v p   ťboji, stále počúvam o m   sku a hov   dzinke,” zlostil sa Harry. „Radšej sa pusťm   do práce,” zav   lila Hermiona. „Musíme nájsť posv   tnú rukov   ť z m   ča kráľa Sv   topluka.” Pred nimi sa týčila rastlina, ktorá pripomínala obrovskú nev   dzu. „To je m   sožravka obyčajná,” vysv   tľovala Hermiona. „Je neb   zpečná, lebo svoju korisť v   čšinou omámi. Vyvolá v nej hlad a sm   d, a uv   die ju do takého zm   tku, že sa korisť sama uv   zní v jej smrteľnom objatí.” „Tiež tu cítite to hov   dzie m   sko a čerstvý m   tový čaj?” ozval sa Ron. Vzáp   tí kráčal priamo k rastline, ktorá už otvárala svojich p   ť hláv. „To nie je kvôli p   ťboju,” uv   domil si Harry. „Rona v   zní kúzlo m   sožravky!” Hermione viac nebolo treba! Vyriekla čarovné zaklínadlo, rastlina vzáp   tí zamrzla a Harry jej odsekol všetkých p   ť hláv. Ron bol zachránený. Pod mŕtvou rastlinou objavili skrinku s posv   tnou rukov   ťou. „Po takom vyp   tí si zaslúžim dvojitú porciu hov   dzinky a pyré,” utrúsil zm   tený Ron netušiac, čo sa vlastn   stalo.

Písanie predložiek s/z

domy _ tehál

sz

Spodobovanie: mix

púť do M_kky

eä

Písanie ä/e/a

kv_tovaný vzor

eä

Písanie ä/e/a

lietadlo b_zpečne pristálo

eä

Slovesá

Tešila sa, lebo   (zlyhala) na talentových prijímacích skúškach.

Od detstva   (zavrhovala) známe filmové aj divadelné herečky.

Dokonca jednej zo známych televíznych hviezd raz   (vyzmizíkovala) list.

Neskoro večer   (vstávala) unavená a nadšená svojím úspechom.

obdivovalanapísalazaspávalauspela

Písanie ä/e/a

on je veľký sv_ták

äe

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

vikingská le_ka

pb

Slovesá

rozšíriťpriblížiť sarozveseľovať
zbohatnúťusadiť saspojiť sa
rozdeliťpotulovať savzdialiť sa
zostručniťschudobnieťskľučovať

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

Hubárske príhody

S ba   kou a de   kom často chodíme do lesa na huby. Vždy si dáme súťa   o to, kto ich nájde najviac. Víťa   si na svoju vychá   kovú paličku môže priviazať víťaznú stu   ku. Je to zábava, ale treba sa naučiť, ktorý hrí   je jedlý a   ktorom je je   . Naštudoval som si to v kni   ke. Nie je to ťa   ké, pozor si   šak treba dávať vždy, lebo druhov hú   je veľa. De   ko vždy nosí vo vrecku nô   , ktorým na   bierané huby očistí od nečistôt a hliny. Na desiatu mávame chlie   s džemom z babkinej záhra   ky. Je okolo nej je plo     o smrekového dreva. Každý plo   , ktorý v nej ba   ka vypestuje, je šťavnatý a plný chuti. Spoločnosť v lese nám robia je   kovia, veveričky a o   čas sa ozve aj dro   d, alebo dokonca holu   . Niekedy prechá   ku preruší dá   ď, no ani   tedy nie je dôvod na há   ku. Po daždi pre   sa huby rastú najlepšie.

Rytmické krátenie

Z lákavých vôn_ sa mi zbiehali slinky.

íi

Písanie ä/e/a

Ľadové bludisko

M   dzi najvýznamnejšie prírodné úkazy na Slovensku patrí Dem   novská ľadová jaskyňa, ktorá leží pod úp   tím Nízkych Tatier. Aj keď najstaršiu zmienku o tomto kam   nnom podzemnom priestore máme už z trinásteho storočia, typické ľadové útvary sa v nej začali tvoriť zv   čša „len“ pred p   ťsto rokmi. Pre v   rejnosť je otvorená od roku tisíc dev   ťsto p   ťdesiatdva, odkedy tam funguje um   lé elektrické osv   tlenie. Prehliadková trasa je síce kratšia ako dĺžka c   lej jaskyne, ale v   die okolo najv   čších zaujímavostí. Jaskyňa je v   ľmi v   ľká, mnohé nadv   zujúce chodby však nie sú sprístupnené. Vďaka trvalo nízkej teplote tu odm   k po v   čšinu roka nehrozí. Výrazná zm   na teploty pri vstupe do jaskyne však môže byť pre človeka neb   zpečná, takže sa treba dobre obliecť. Vhodné nie sú ani topánky s op   tkami, na nerovnom povrchu by mohli zapríčiniť pád a zlom   né záp   stie. Našu sv   toznámu jaskyňu navštívili významné osobnosti a stále láka mnohých návštevníkov a v   dcov, ktorým na tvári vyčaruje široký úsm   v.

Spodobovanie: mix

zubný ka_

zs

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

prudký zrá_

zs

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

hromá_ka smetí

td

Rytmické krátenie

ochran_r

aá

Spodobovanie: mix

pu_dro na zbraň

sz

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

Ohnivé hory

So   ky sú síce nebe   pečné, ale veľmi zaujímavé. Najviac sa ich nachádza   oblasti Tichého oceánu, ktorá sa nazýva ohnivý kru   . Je to veľmi aktívna oblasť, v ktorej sa navzájom po   súvajú a o   tierajú zemské dosky. To zohrieva a ro   tápa horninu na žeravú magmu. Tá sa po   zemským povrchom hromadí v dutine zvanej magmatický kr   . Ke   sa   podzemí vytvorí dostatočný tlak, sopka vybuchne a magma sa dostane na povr   . Tam už ju označujeme názvom láva. Okrem mno   stva popola v ovzduší je výsle   kom je aj sopečný kráter, podľa ktorého sopku každý ľa   ko spozná. Má tvar ako veľký kru   a niekedy aj závratnú hĺ   ku. Aj na Slovensku   me mali aktívne sopky. Dnes u   sú vyhasnuté a rozmetané   plyvom výbuchov. Horský masív Poľana bol kedysi jednou z najvy   ších sopiek v Európe. Mohol dosahovať výšku a   tritisíc metrov. Priemer jej základne je osemnásť kilometrov. Je to veľmi významný geologický úka   .

Písanie ä/e/a

b_snota

äe

Párové spoluhlásky b/p, d/t, h/ch atď.

užo_ka

vf

Písanie predložiek s/z

Odrala si kožu _ kolena.

sz
NAPÍŠTE NÁM

Ďakujeme za vašu správu, bola úspešne odoslaná.

Napíšte nám

Neviete si rady?

Najprv sa, prosím, pozrite na časté otázky:

Čoho sa správa týka?

Odkaz Obsah Ovládanie Prihlásenie Licencia